top of page

Fri, 27 May

|

Koszalin

SPOTKANIE AUTORSKIE

promocja tomików poetyckich: Eugeniusza Koźmińskiego "W głębi" i Wojciecha Czaplewskiego "Książeczka wyjścia" - prowadzi Ludmiła Janusewicz

Rejestracja jest zamknięta
Zobacz inne wydarzenia
SPOTKANIE AUTORSKIE
SPOTKANIE AUTORSKIE

Czas i lokalizacja

27 May 2022, 19:00

Koszalin, Grodzka 3, 75-002 Koszalin, Polska

O wydarzeniu

SPOTKANIE POETYCKIE

Teatr Dialog - 27 maja

27 maja 2022 roku o godzinie 18,00 w Teatrze Propozycji DIALOG im. Henryki Rodkiewicz odbędzie się promocja tomików poetyckich: Eugeniusza Koźmińskiego "W głębi" i Wojciecha Czaplewskiego "Książeczka wyjścia" - którą poprowadzi Ludmiła Janusewicz.

Eugeniusz Koźmiński - poeta, prozaik, eseista. Członek Koszalińskiego Oddziału Związku Literatów Polskich oraz Stowarzyszenia Kołobrzeskich Poetów, którego prezesem był przez wiele lat.

Swoje utwory zamieszczał w prasie lokalnej i ogólnopolskiej, w almanachach wydawanych przez Stowarzyszenie, a w latach 2016 - 2018 w bydgoskim "Akancie" zamieścił ponad sześćdziesiąt odcinków "Zapisków starego sceptyka" - komentarzy do współczesności.

Wydał tomiki wierszy" "Wołanie mew", Dziennik meduzy", "Narodziny wyspy", "W głębi" oraz opowiadania "Ptaki i ludzie".

Był laureatem wielu konkursów literackich. Tak jego twórczość scharakteryzował "Topos" - nr 4/47/1999:

„Dostojny rytm powtórzeń, aura apokaliptycznego "widzenia" znaków szarej, nadmorskiej codzienności, tajemniczość i piękno klasycznego w swojej prostocie i głębi ornamentu literackiego. Oto pełen poetyckich dziwów obraz wyłaniający się z poetyckiego Ustronia Morskiego i Kołobrzegu, w których wszędzie słychać oddech Bałtyku".

Marian Grześczak w "Twórczości" - nr 9/1999 o jego wierszach dodaje:

"(...) idealnie schłodzone, pełne smaków, zapachów, muzyki. (...) Nuta elegijna dobrze się prowadzi po elegijnej strofie, wsparta echem Mahlera w "Symfonii październikowej".

A o tomie opowiadań "Ptaki i ludzie" tak pisał Józef Narkowicz:

"Koźmiński charakterom i losom ludzi z osady nadaje wymiar przypowieści, legendy, symbolu. Życie każdego z mieszkańców osady jest cząstka tego świata, a w Porębie, jak w soczewce odbijają się sprawy całego świata".

Wojciech Czaplewski - poeta, prozaik, eseista, filozof. nauczyciel. Członek Koszalińskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, prezes Stowarzyszenia Kołobrzeskich Poetów.

Drukował w prasie felietony, opowiadania, eseje i recenzje.

Wydał "Filozofię z przyległościami", którą nazwał podręcznikiem dla początkujących, a następnie "Pochwałę niezrozumiałości", która otrzymała nagrodę imienia Andrzeja K. Waśkiewicza w Gdańsku za debiut na książkę krytyczno-literacką.

Kolejne tomiki wierszy:

"Próba czytania", "Odzyskane rzeczy", "Książeczka Rodzaju" i najnowszy "Książeczka wyjścia", o którym tak pisze:

"Książeczka wyjścia - zdaje sobie sprawę z podróży w czasie. Linearny przeklęty czas historii, czas kolisty i czas kwadratowy, metronowy pulsarów, czas starzenia się, niepojęta wieczność i niepojęte teraz, królestwo chaosu. Z tych klatek, z tych uwięzień wychodzi się - umieraniem, miłością, bólem - tylko trzeba znaleźć słowa do tych drzwi, tych wyjść. Najpierw słuchanie, dotykanie, smakowanie tego, co jest. Czas rodzi muzykę, krok taneczny, rytm słowa i tętno. Przez czas płyną miejsca, płyną rzeczy, płynie ciało, by zmienić się w nawóz. Pan Bóg na wielkim niebie, nasiono ostu w nieruchomym powietrzu, to, co (kto wie?) nie przemija. Wyjście? Książeczka wyjścia zdaje sprawę ze znajdowania tych kluczy, tych słów".

Już dziś zapraszam na tę rozmowę o poezji.

Udostępnij to wydarzenie

bottom of page